Inna grządka

Drukuj
zdj. shutterstock
Łatwą w obsłudze, wysoką grządkę na zioła i warzywa najlepiej jest założyć jeszcze jesienią.

Podwyższona i ogrodzona deskami grządka ma wiele zalet. Przede wszystkim nie wrastają w nią chwasty i trawa ze ścieżek, można ją łatwo nawadniać i nawozić. A zbiory są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Jednak tajemnica doskonałych wyników w uprawie roślin na takiej grządce tkwi w sposobie jej zakładania. Już w poprzednim roku musimy wyznaczyć miejsce i je ogrodzić. Najlepiej nadają się do tego olejowane deski, ale można też zrobić murek z cegieł lub kamieni. Ważne jest, żeby nie używać materiałów toksycznych, nasiąkniętych impregnatami chemicznymi lub środkami owadobójczymi.

Wierzchnią warstwę ziemi zdejmujemy i na dno powstałego pojemnika dajemy gałęzie, słomę i gnój. Przez całą jesień możemy jeszcze dosypywać resztki roślinne i kompost. Wszystkie te składniki będą nawozem dla roślin, będą magazynowały wilgoć i zachęcały do zamieszkania na grządce pożyteczne dżdżownice.

Przed zimą grządkę przykrywamy warstwą zdjętej wcześniej ziemi i przykrywamy ściółką, najlepiej słomą, aby zapobiec erozji gleby. Na wiosnę możemy już siać i sadzić warzywa lub zioła. Znakomicie na takich miejscach rosną dynie i kabaczki. Dodatkową zaletą podwyższonej grządki jest łatwy dostęp do roślin dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Ula Zaborowska