Jak dogodzić pomidorom

Drukuj
zdj. shutterstock
Pomidory są bardzo często uprawiane w przydomowych ogródkach. Zazwyczaj nie sprawiają wiele kłopotów, trzeba jednak wiedzieć co lubią i czego potrzebują.

Właśnie teraz zaczynają dojrzewać ogrodowe pomidory. Każdy kto kiedyś jadł je prosto z krzaka, wie, jakie są pyszne. Jeśli chcemy żeby pomidory były ładne i zdrowe musimy pamiętać o kilku zasadach ich uprawy.

-        Pomidory potrzebują dużo słońca i składników pokarmowych. Nawozimy je nawozami hummusowymi i gnojowicą z pokrzywy co 10-14 dni. Bardzo ważne jest, by nie brakowało im potasu, bo owoce będą nieładne i mogą pękać.

-        Krzaczki podlewamy zawsze rano, staramy się przy tym nie moczyć liści i owoców, aby ograniczyć rozwój chorób grzybowych.

-        Usuwamy z roślin dolne liście, najczęściej atakowane przez choroby i zbędne pędy, szczególnie te wyrastające w kątach liści.

-        Po zawiązaniu kilku owoców na danej gałązce, obrywamy kolejne kwiaty. Dzięki temu uzyskamy większe owoce. Nie musimy tego robić przy odmianach koralikowych.

-        W miarę rozrastania się krzaków, podwiązujemy je do palików. Ponieważ pędy pomidorów są delikatne, najlepiej używać do tego oddartych paseczków płótna.

-        Pomidory nie lubią częstych opadów deszczu i łatwo wtedy chorują. Jeśli długo utrzymuje się wilgotna aura, opryskujemy je profilaktycznie miedzianem.

Coraz częściej pomidory uprawiamy także na balkonie. Na rynku pojawiły się nawet odmiany przeznaczone specjalnie do doniczek. Uprawiamy je tak samo jak gruntowe, ale jeśli pojemniki są dość małe, należy krzaczki podlewać nawet dwa razy dziennie i częściej zasilać nawozem.

Ula Zaborowska