Kompostuj w domu!

Drukuj
zdj. materiały prasowe
Kto ma najmniejszy nawet ogródek, ten może samodzielne przetwarzać domowe odpadki w najlepszy nawóz świata. Organiczny i za darmo! Rośliny będą rosły jak szalone, a nasze ekologiczne sumienie będzie czyste jak łza.

Do szybkiej produkcji nawozu z organicznych odpadków potrzebne są dwa wiadra i efektywne mikroorganizmy, które pomagają rozłożyć resztki jedzenia. Wiaderka mogą być po farbie, mikroorganizmy trzeba kupić w sklepie ekologicznym lub przez Internet. W pierwszym wiaderku robimy dziurki i nakładamy je na drugie, tak, żeby płyn powstający w trakcie kompostowania oddzielał się od fermentującej masy. Drugie wiaderko musi mieć pokrywkę. Mikroorganizmy sprawiają, że proces jest praktycznie bezwonny. Wydzielający się płyn trzeba odlewać. Można go wlewać do toalety. Znakomicie udrażnia rury kanalizacyjne. Można go tez rozcieńczać i używać do podlewania roślin. Producenci mikstury z mikroorganizmami „bokashi” produkują też zgrabne wiaderka do kompostowania. Zestaw składa się z dwóch wiaderek ze szczelnymi pokrywkami, kranikami i kratkami oraz kubeczek do odlewania płynu, miarka do nabierania „bokashi” i uciskacz. Sitko oddziela odpady od powstającego płynu a kranik umożliwia odlewanie tego płynu. W zestawie jest worek „startowy” z „bokashi” i pełen opis metody. Zaczynamy od wsypania niewielkiej ilości „bokashi” do wiaderka. Każdą kolejną warstwę odpadów organicznych grubości około 2,5 cm posypujemy kolejną cienką warstwą „bokashi”. Pojawiające się nadmiary płynu to cenny nawóz, którym można podlewać kwiaty i krzewy, po uprzednim rozwodnieniu w stosunku jedna łyżeczka na litr wody. Ostatnią warstwę odpadów obficie posypujemy grubą warstwą „bokashi”, uciskamy i szczelnie zamykamy. Kiedy mamy odpady bogate w proteiny (ser, jajka, ryby) wsypujemy więcej „bokashi? . Pełne, szczelnie zamknięte, maksymalnie wolne od płynów wiaderko, umieszczamy w ciepłym miejscu, z dala od światła na około dwa-trzy tygodnie. Odpowiednio przefermentowane odpadki wydzielają słodko-kwaśny zapach kiszonki. Po trzech tygodniach zawartość wiaderka zakopujemy w ziemi. W tym celu wykopujemy dołek głębokości 25cm i średnicy około 70 cm. wsypujemy tam zawartość wiaderka, lekko mieszamy z ziemią i przykrywamy około 8cm grubości warstwą ziemi. Po upływie 6-8 tygodni w tym miejscu powstaje piękna czarna próchnica.

Wiaderka (o ile nie zrobimy ich samodzielnie) i „bokashi” można kupić przez Internet. Cena 2 kg worka to 10 zł. Starcza na dwa miesiące.

Maryla Musidłowska