Szafirki

Drukuj
zdj. living4media/Free
W ogrodach kwitną teraz szafirki. Ich kwiatki mają wyjątkowo piękny odcień błękitu, oryginalny kształt i fantastyczny zapach.

Swoją nazwę szafirki zawdzięczają oczywiście pięknej barwie kwiatów, ale są także mało znane odmiany kwitnące na biało. Szafirki, tak jak hiacynty należą do rodziny szparagowatych i   wytwarzają niewielkie brązowe cebulki. Posadzone jesienią rośliny zazwyczaj wypuszczają zimą kępkę podłużnych liści, a wiosną pojawia się  kilkanaście łodyg z kwiatkami jak miniaturowe lampiony.

W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych można kupić również  szafirki w doniczkach. Dość długo kwitną nawet w ciepłych pomieszczeniach, można je wykorzystać do wiosennych dekoracji, a potem przesadzić do ogrodu. Wyglądają przepięknie w rustykalnych koszyczkach, cynowych wiaderkach i glinianych doniczkach. Dzięki niebanalnej urodzie odnajdą się także na salonach, wstawione  na przykład w  porcelanowe naczynia.

Szafirki nadają się  na kwiat cięty, są często używane do wiosennych bukietów ślubnych, stanowiąc tak pożądany niebieski akcent. Przed wstawieniem do wazonu dobrze jest odciąć białawą część łodygi, a do wazonu nalać niewielką ilość zimnej wody, dzięki temu kwiaty dłużej zachowają świeżość. 

Zapach szafirków jest bardzo ładny i na tyle delikatny, że nie przeszkadza i nie powoduje bólu głowy nawet u bardzo wrażliwych osób. Można więc bukiecik szafirków postawić również w sypialni.

Ula Zaborowska