Trawnik kontra mech

Drukuj
zdj. living4media/Free
Ładny i zadbany trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. Niestety często niszczy go mech.

W miejscach zacienionych, szczególnie pod drzewami, na trawniku  często pojawia się mech. Dodatkowo sprzyja mu kwaśny odczyn gleby i duża wilgotność. Po pewnym czasie mech bardzo osłabia trawę, powoduje nawet jej zamieranie. Lepiej więc jak najszybciej się go pozbyć. Niestety nie jest to proste.

Najlepszym środkiem zmniejszającym kwasowość i poprawiającym strukturę gleby – jest Dolomit. Należy rozsypywać go równomiernie, gdy trawa jest sucha i potem bardzo dokładnie podlać cały   trawnik. Można również stosować inne nawozy wapniowe.

Aby trawa lepiej rosła ważne jest także rozluźnianie i napowietrzanie gleby. Można to robić nakłuwając trawnik widłami lub używając specjalnych wertykulatorów. Dzięki temu kępy trawy ładnie się rozrosną i nie będzie między nimi rósł mech.

Dostępne są także specjalne nawozy, które dzięki dużej zawartości związków żelaza, pomagają zwalczać mchy. Po ich zastosowaniu należy bardzo dokładnie wygrabić uschnięty mech spomiędzy trawy. Między wapnowaniem i nawożeniem gleby „antymchem”  należy robić przynajmniej trzytygodniowe przerwy.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się mchu, dobrze jest bardzo dokładnie wygrabić zagrożone miejsca również na jesieni.

Ula Zaborowska