W jedności (stylu) siła

Drukuj
zdj. shutterstock
Dom i ogród. Powinny do siebie pasować, dopełniać się i podkreślać nawzajem swoją urodę.

Przy projektowaniu nawet najmniejszego domu powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno nasze upodobania, ukształtowanie terenu, klimat danego miejsca, ale także otaczającą go roślinność. Projekt ogrodu, otaczającego dom, także powinien brać pod uwagę te elementy i dodatkowo powinien dobrze pasować do projektu domu.

Najprościej można osiągnąć dobry efekt, gdy budynek i jego otoczenie będą utrzymane w podobnym stylu. Jeśli nasz dom jest willą w stylu podmiejskim, będą do niego pasowały rośliny parkowe, ogródki różane czy ciekawe kompozycje z iglaków. Dom wiejski pięknie wygląda wśród malw czy ostróżek, uzupełni go zielnik i warzywnik. Bardzo nowoczesna architektura lubi styl minimalistyczny, ciekawy efekt osiąga się także łącząc ją z ogrodem w stylu orientalnym. Jeśli planujemy posiadłość w stylu śródziemnomorskim lub prowansalskim pomyślmy o posadzeniu winogron, lawendy i postawmy na tarasie donice z oliwkami.

Zwróćmy także uwagę na współgranie materiałów użytych do budowy i wystroju domu i tych występujących na zewnątrz. Kamień będzie pasował do ogrodów w stylu angielskim, pełnych murków i ścieżek. Drewniane deski to nieodłączny element stylu rustykalnego i wspaniale łączą się z wikliną, a metal najlepiej współgra z czystymi, nowoczesnymi formami.

To oczywiście tylko najprostsze przykłady. Chcę tylko zwrócić uwagę na to, że warto zawczasu przemyśleć styl nie tylko domu i jego wnętrza, ale także wygląd naszych „zielonych pokoi”. Nawet przy kupowaniu gotowych projektów lub gotowych domów możemy wprowadzić drobne zmiany, nadające im indywidualny charakter. W ten sposób poprawiamy estetyczną jakość naszego życia, ale także wpływamy na krajobraz okolicy, w której mieszkamy.

 Ula Zaborowska