Ciekawostki

 • Kawa dobra czy zła?

  Najnowsze badania naukowców pokazują, że kawa może jednak szkodzić. Miłośnikom kawy grozi bowiem nadwaga, jeśli piją pięć lub więcej filiżanek tego napoju dziennie.

 • Naturalnie sztuczne

  Pod koniec ubiegłego roku kontrola Inspekcji Handlowej przyjrzała się towarom o przyjemnych nazwach „domowy”, „babuni”, „wiejski” itp. Jedna trzecia z nich zawierała składniki nie używane w domowym gotowaniu.

 • Olej z ryb? Spróbuj!

  Olej z ryb zmniejsza szkodliwy wpływ śmieciowego jedzenia na nasz organizm, także na mózg – tak wynika z najnowszych badań. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3 nie tylko wspomagają odchudzanie, ale i usprawniają procesy myślenia.

 • Mniej cukru, mniej bójek!

  W amerykańska szkole w miejscowości Appleton (Wisconsin) dzięki radykalnej zmianie diety uczniów podniesiono wyniki nauczania oraz odniesiono widoczny sukces wychowawczy.

 • Poniedziałek bezmięsny

  Vancouver ma za sobą swój pierwszy oficjalny „bezmięsny poniedziałek". W Polsce Ludowej bezmięsne były także poniedziałki, a potem środy. Wynikało to z braków mięsa na rynku. W Vancouver jednak promują wegetarianizm.

 • Kto i czemu podjada?

  Holenderscy naukowcy udowodnili, że osoby, które są w dobrym nastroju również podjadają. Zdaniem specjalistów takie osoby chętniej sięgają po łakocie i niezdrowe przekąski, kiedy są w dobrym nastroju, niż kiedy cierpią z powodu złego samopoczucia.

 • Piwo króluje!

  Najpopularniejszy napój orzeźwiający na świecie to piwo – tak wynika z ostatnich badań. Najwięcej piwa pije się w... Brazylii. Na drugim miejscu znaleźli się Amerykanie, a na trzecim Chińczycy. W Europie liderem są Niemcy.

 • Co nam robi glutaminian sodu

  Według badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym „The American Journal of Clinical Nutrition” spożywanie dużych ilości glutaminianu sodu zwiększa ryzyko otyłości i nadwagi o 30 proc. w porównaniu z minimalnym spożyciem tej substancji.

 • Fałszerze masła

  Prawie półtora miliona złotych kary za fałszowanie masła nałożył UOKiK na firmę Masmal Dairy z Grudziądza. Firma ta jest producentem takich rodzajów masła jak: Masło ekstra 200 g, Masło ekstra osełka 300 g, Masło ekstra z Warlubia 200 g, Masło eks...

 • Soja jest zdrowa, ale nie dla mężczyzn

  Soja zawiera dużo białka, aminokwasów, witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych, lecytyny i innych substancji odżywczych. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, chroni przed miażdżycą, osteoporozą oraz nowotworami. Jednak mężczyźni nie powin...