Polska potęgą fasolową

Drukuj
zdj. materiały prasowe
Właśnie na straganach pojawia się świeża, soczysta, słodka, biała polska fasola. Z tego warzywa możemy być dumni! Trzy gatunki polskiej fasoli zostały uhonorowane unijnymi certyfikatami.

Teraz, gdy dietetycy przywrócili do łask rośliny strączkowe , jako zawierające mnóstwo cennych dla zdrowia składników, fasola wraca na salony. Warto niej pamiętać nie tylko przy fasolce po bretońsku czy tradycyjnej zupie fasolowej. Z fasoli powstają też pyszne pasty do chleba i pasztety.

Wybierając gatunek pamiętajmy o naszych najlepszych: fasoli korczyńksiej, wrzawskiej i Pięknym Jasiu z Doliny Dunajca. Wszystkie doczekały się unijnego certyfikatu Chronionej Nazwy Pochodzenia lub Chronionego Oznaczenia Geograficznego.

Fasola korczyńska – czyli Piękny Jaś Karłowy biczykowy  jest najpopularniejszą odmianą fasoli, uprawianą na Ponidziu, w okolicach Nowego Korczyna. Ziarna tej fasoli są wyjątkowo duże: w stu gramach jest maksymalnie 90 sztuk. Mają one kształt nerkowaty o bocznych spłaszczeniach i okrywa je bardzo cienka biała skórka. Między innymi dlatego są one wyjątkowo smakowite, delikatne i pozbawione goryczy. Nic więc dziwnego, że fasola korczyńska stała się rarytasem poszukiwanym nie tylko na rynku polskim, ale i za granicą, gdzie już dotarła jej sława. Dietetycy chwalą ją za wybitne walory zdrowotne: podwyższoną zawartość białka, soli mineralnych – szczególnie fosforu i wapnia – oraz witamin z grupy B.

Fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca charakteryzuje się większa niż gdzie indziej zawartością magnezu (80 mg/kg). Wynika to z wysokiej zawartości pierwiastka w tutejszej glebie. Piękny Jaś z doliny Dunajca smakuje słodkawo, a jego konsystencja jest niezwykle delikatna. Ma też cienką skórkę, dlatego gotuje się o 10 minut krócej, niż inne „jasie”.

Fasola wrzawska to fasola tyczna „Piękny Jaś” uprawiana w północnej części Kotliny Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu. Nazwa pochodzi od wsi Wrzawy, która stanowi centrum tego fasolowego zagłębia. Odmiana ma bardzo duże, nerkowate i lekko spłaszczone nasiona, charakteryzujące się słodkawym smakiem i delikatną konsystencją, całkowicie pozbawioną mącznego posmaku. Właśnie smak wyróżnia fasolę wrzawską wśród innych odmian. Fasola wrzawska ma też o 20% cieńszą skórkę i większą zdolność pochłaniania wody, a także gotuje się krócej o ok. 10 min, niż odmiany wielokwiatowe pochodzące z innych miejsc. Sprawia to, że jest ona ulubioną fasolą wielu kucharzy. 

Znakomita pasta z fasoli i bryndzy tu:

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/pasta-z-fasoli-i-bryndzy/

mow