Polskie miody z europejskimi certyfikatami

Drukuj
zdj. ARR
Jak miód to tylko polski! Tu warto być patriotą. Choćby dlatego, że jest w czym wybierać. Polskę śmiało można nazwać kraina miodem płynącą. Wiele z naszych miodów doczekało się uznania w skali Europy.

Zostały uhonorowane unijnymi certyfikatami. Są to produkty najwyższej jakości. Należą do nich podkarpacki miód spadziowy (ChNP – Chroniona Nazwa Pochodzenia) produkowany na terenie województwa podkarpackiego, w którym dominuje spadź pochodząca z jodły.

Miód drahimski to pięć odmian miodów pszczelich nektarowych, pochodzących z Pojezierza Drawskiego: gryczany, rzepakowy, wrzosowy, lipowy oraz wielokwiatowy.  Miód drahimski uzyskał unijny certyfikat  Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Kolejny hit wśród polskich miodów to miód kurpiowski. Jest miodem wielokwiatowym, nektarowym z ewentualnym dodatkiem spadzi.

Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich ma piękną barwę bursztynowo-herbacianą. Przed krystalizacją bywa bursztynowy, a nawet czerwonobursztynowy, natomiast po niej nabiera głębi i staje się żółtopomarańczowy do brunatnego. Jak na miód jest niezbyt słodki, wręcz gorzkawy. Ma intensywny wrzosowy zapach.

Ewenementem jest miód po polskiej stronie granicy zwany miodem z Sejneńszczyzny a po drugiej, litewskiej miodem z Łoździejszczyzny. Oba, traktowane jako jedne produkt, zostały uhonorowane certyfikatem Chroniona Nazwa Pochodzenia. 

mow