Tajemnice szarej bulwy

Drukuj
zdj. shutterstock
My, ludzie z kraju kartofla, patrząc na szare bulwy rzadko zastanawiamy się nad ich różnorodnością. Kartofel to kartofel i tyle. To wielki błąd. Różne odmiany ziemniaka maja odmienne właściwości – w zależności od zawartości skrobi nadają się do pieczenia, do sałatek lub do gotowania.

W Polsce obowiązuje klasyfikacja typów ziemniaka oznaczana literami. Typ AB to ziemniak sałatkowy, B – ogólnoużytkowy, BC – lekko mączysty, C – mączysty. Ziemniaki typu C mają największą zawartość skrobi. Mączyste ziemniaki łatwo rozpadają się podczas gotowania. Doskonale nadają się na pyzy czy puree. Najbardziej popularne odmiany mączystych ziemniaków to Ikar, Hinga, Meduza, Sonda i Ślęza.

Twarde, niemączyste ziemniaki sałatkowe, zachowują kształt podczas gotowania i mają zwartą konsystencję, nie rozpadają się. Są najlepsze –jak sama nazwa wskazuje – do sałatek ale też na frytki. Do polskich odmian sałatkowych należą Bard, Lord czy Denar.

Ziemniaki uniwersalne (typ B) nadają się i do gotowania, i do smażenia i do pieczenia. Nie sprawdzają się w sałatkach, gdyż nie zachowują kształtu. Polskie popularne odmiany uniwersalne to Irys, Bryza i Irga.

Redakcja