Jak suszyć grzyby?

Drukuj
zdj. StockFood/Free
Wyborny smak zupy grzybowej z własnoręcznie zebranych prawdziwków jest nie do podrobienia. Dlatego teraz, kiedy wreszcie pojawiły się grzyby, przygotujmy ich mały zapas na zimę.

Do suszenia najbardziej nadają się aromatyczne borowiki zbierane w bezdeszczowe dni - nie są wtedy nasiąknięte wodą. Grzyby do suszenia muszą być świeże, jędrne, zdrowe i bez robaków. Jeszcze w lesie oczyszczamy je z paproszków i piasku. Najlepiej robić to miękką flanelową szmatka lub pędzelkiem. Grzybów do suszenia nie myjemy!

Oczyszczone i grzyby można nanizać na nitkę lub drucik i powiesić nad piecem lub przy kaloryferze. Pokrojone w plastry grzyby suszymy rozłożone na kratce czy sicie w przewiewnym miejscu, w uchylonym piekarniku nagrzanym do 50 C, lub w suszarce elektrycznej. Ususzone grzyby można przechowywać w całości lub zmielić na proszek i używać do doprawiania sosów i zup. Susz grzybowy można przechowywać kilkanaście miesięcy w szczelnych, słojach lub pojemnikach, w ciemnym i suchym miejscu. Do słoika z suszem wkładamy liście laurowe w celu odstraszenia potencjalnych moli.

Maryla Musidłowska