Esencjonalny rosół

  • Czas 4 godz.
  • Trudność
  • Porcja dla
kura rosołowa ekologiczna 1
szponder wołowy 500g
marchewka 6
pietruszka 6
seler 1
cebula 2
por 1
kapusta włoska ćwiartka
natka pietruszki 1 pęczek
lubczyk 1 pęczek lub 2 łyżki
pieprz ziarnisty 1 łyżka
goździki 5
liście laurowe 5
ziele angielskie 5 ziaren
sól
natka do podania
Długo gotowany na dobrej wodzie rosół wołowo-drobiowy to potrawa naprawdę odświętna.

Wszystkie warzywa i mięso umyć. Cebulę opalić (można w plastrach na suchej patelni skarmelizować). Mięso pokroić. Warzywa obrać i pokroić. Mięso i warzywa (bez natki i lubczyku świeżego) zalać zimną wodą filtrowaną (musi być smaczna), dodać przyprawy i nie solić. Zostawić na małym ogniu na 3 godziny. Posolić, dodać natkę i lubczyk i „pyrkać” jeszcze pół godziny do godziny. Rosołu nie można gotować, trzeba sprawić, żeby „pyrkał”. Odcedzić po ostudzeniu. Jeżeli ma być chudy: odcedzony rosół mocno schłodzić i zdjąć tłuszcz. Nie cały, bo dużo smaku jest rozpuszczonego właśnie w tłuszczu!

Jeżeli rosół ma być klarowny, do zimnego przecedzonego rosołu dodać 2 białka kurze i powoli podgrzewać mieszając. Przecedzić przez gazę. Warzywa i mięso użyć do farszów,  lub zjeść z sosem musztardowym lub chrzanowym.

Rosół podawać w filiżankach z posiekaną natką pietruszki, albo w talerzach z wermiszelem, domowym makaronem , kluskami z kaszy manny, lanymi kluseczkami koperkowymi  lub z knedlami z mąki macowej. Nadmiar można zamrozić w litrowych porcjach.

Przepis pochodzi ze strony Smaki Życia.