Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty

Drukuj
zdj. shutterstock
Wysoka bylina wytwarzająca podziemne bulwy, przypominające ziemniaki w zależności od odmiany białe, żółte, różowe, czerwone albo fioletowe, z białym bądź żółtym miąższem. Przysmak Indian z epoki przed Kolumbem.

W smaku słodkie o orzechowym smaku, przyrównywany do karczocha i orzechów brazylijskich.

Do Europy trafił topinambur z Ameryki. Stał się bardzo popularny, choć raczej jako warzywo ogrodowe niż hodowane na polach. Na początku XVII wieku roślina „z korzeniami o smaku karczocha” trafiła do Francji, a następnie do Anglii. Wojna trzydziestoletnia upowszechnia uprawy topinambura w całej Europie. Jego karierę na europejskich stołach przerwało pojawienie się kartofla. Francuzi jednak na tyle zagustowali w topinaburze, że do dziś na południu i w środkowej występują liczne plantacje tej rośliny. Kuchnia francuska używa go do ponad 20 potraw. Bulwy można jeść na surowo lub gotowane. Można też przyrządzić z nich bardzo kruche frytki. W Polsce topinambur był popularny aż do drugiej wojny światowej. Po wojnie hodowany przez leśników jako karma dla dzikich zwierząt na zimę. W tej chwili wraca moda na słonecznik bulwiasty. Można go kupić na targach ekologicznych. Przy okazji warto wiedzieć, że topinambur rośnie w Polsce prawie wszędzie, na nieużytkach, opuszczonych placach budów i pod lasami. Kto wie jak wygląda topinambur, ten nigdy nie zginie z głodu, bowiem roślina ta ma wielkie wartości odżywcze. Bulwy topinambura są godne polecenia, zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę, zawierają bowiem nie skrobię, lecz aż 18% inuliny, przekształcającej się we fruktozę (cukier prosty) dobrze tolerowaną przez diabetyków. Walory lecznicze topinambura zostały wykorzystane przy produkcji leku o nazwie Topinulin, dostępnego w aptekach.

Topinambur poprawia przemianę materii i utrzymuje właściwą mikroflorę jelit, jest polecany w profilaktyce cukrzycy, nowotworów, chorób serca i naczyń oraz przy niewydolności nerek i arytmii serca. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w stanach przewlekłego zmęczenia. Bulwy topinambura są bogatym źródłem potasu, żelaza oraz tiaminy.


zdj. StockFood/Free