„Bezdroża” - Wino jak życie

Drukuj
zdj. materiały prasowe
W filmie Alexandra Payne'a „Bezdroża” wino staje się symbolem naszego stosunku do życia: jego smaku, jakości i naszej chęci, by go odważnie próbować.

Dwaj przyjaciele Miles (Paul Giamatti) – aspirujący do bycia pisarzem nauczyciel, brzydal bez szczęścia do kobiet i Jack (Thomas Haden Church) – pewny siebie, optymistyczny bezrobotny aktor i podrywacz wyruszają szlakiem kalifornijskich winnic. To miała być podróż kawalerska - Jack za tydzień bierze ślub. Każdy z nich ma inne intencje na początku podróży. Jackowi nie jest łatwo pożegnać się ze stanem kawalerskim i chciałby jeszcze ostatni raz zaszaleć. Ale chciałby też trochę rozruszać Milesa – wieczne nieszczęśliwego, widzącego same ciemne strony w każdej sytuacji. Miles jako drużba Jacka towarzyszy mu w tej podróży, zakładając, że jedyna przyjemność jaka go podczas niej spotka to degustowanie jego ukochanych win. Jego obnoszona ostentacyjnie poza przegranego ma swoje uzasadnienia: przeżył bolesny rozwód, z którym nie umie się pogodzić, czuje się rozpaczliwie samotny, odrzucenie przez wydawnictwo jego książki, z którą wiązał wielkie nadzieje, upokorzyło go ostatecznie. Ta podróż dla obu będzie źródłem zupełnie nowych doświadczeń.

Obserwowanie tych dwóch zupełnie niepasujących do siebie kumpli to fascynujące doświadaczenie. Jednego, który jest trochę „za bardzo” i drugiego, który jest trochę „za mało”. I od razu przychodzi do głowy istota harmonii, doskonałego smaku życia, w którym wszystkiego jest „w sam raz”. W którym optymizm nie jest powierzchowną bezmyślnością, ale prawdziwą radością i wiarą w życie. A refleksja nie zamyka w mrokach depresji, tylko daje zrozumienie i wrażliwość. Odwaga nie jest brawurą i nieodpowiedzialnością. Ale też ostrożność nie oddala od doświadczania życia i nie sprawia, że pochopnie rezygnujemy. I ostatecznie podróż Milesa i Jacka ma taką funkcję – złoszczą się na siebie, ale uczą się nawzajem. Uzupełniając swoje braki, łagodząc to, co zbyt daleko posunięte.

Ich symboliczna, emocjonalna podróż po kalifornijskich winnicach zrobiła karierę. Dzisiaj Kalifornijski Instytut Wina organizuje podobne wyprawy. Każdy może zabrać swojego Jacka czy Milesa i wyruszyć w podróż szlakiem smaku, doświadczenia i poznania.

Anita Zuchora

INFO

  • „Bezdroża” (Sideways), reż. Alexander Payne, USA 2004
  • Do kupieniamerlin.pl (32,49)