Wołowina wagyū

Drukuj
zdj. shutterstock
Mięso pochodzące od japońskich krów wagyū (czyt. łagju)uważane jest za najlepsze na świecie. Zaś jego najdelikatniejsza odmiana pochodzi od krów z Kobe. Mało kto wie, że krowy rasy wagyū hoduje się też w Polsce.

Wagyū to ogólna nazwa kilku ras bydła japońskiego, hodowanych z niezwykłą starannością. Krowy wagyū mają bardzo szczegółowe rodowody, dzięki czemu eliminuje się wszystkie przypadki chorób genetycznych. Karmione są, a właściwie tuczone specjalnie dobraną, delikatną paszą, pojone japońskim piwem i masowane sake, tak aby były najbardziej zrelaksowanymi, tłuściutkimi krowami na świecie. Również ubój krów wagyū odbywa się w takich warunkach, w których zwierzę przed śmiercią nie wpada w przerażenie. Wszystkich tych zabiegów nie robi się z miłości do krów, tylko dla niezwykle delikatnego mięsa, które można uzyskać tylko ze zwierząt hodowanych z tego rodzaju czułością. Dzięki masażom tłuszcz rozkłada się równomiernie i jest bardzo delikatny. Ekologiczna pasza będąca mieszanką słomy ryżowej, ziemniaków i roślin strączkowych  nadaje mięsu słodyczy i soczystości. Mięśnie przerośnięte są delikatnymi żyłkami tłuszczu, dzięki czemu wagyū wygląda jak marmur. Do smażenia wołowiny wagyū nie używa się tłuszczu, tylko smaży się na tym, który wytapia się z mięsa. Najbardziej znana wołowina z Kobe ma podobną markę regionalną jak np. szampan. Średnia cena wołowiny wagyū waha się pomiędzy 300 a 800 dolarów za kilogram, w zależności o rodzaju mięsa. W Polskich sklepach japońska wołowina wagyū jest praktycznie niedostępna, chociaż krowy tej rasy hodowane są w unikalnym gospodarstwie na Kaszubach. Kaszubskie wagyū  pasą się na ekologicznych pastwiskach znajdujących się na terenie objętym programem Natura 2000.  Obowiązuje tam zakaz używania pestycydów i chemikaliów. Krowy mogą swobodnie przemieszczać się po 120 hektarach pastwisk, dzięki czemu są chyba jeszcze szczęśliwsze od swoich japońskich kuzynów mieszkających w oborach. Kto chce spróbować polskiej wagyū musi udać się do sopockiej restauracji Delmonico Cut Steakhouse należącej do gospodarstwa. 

Japońskie domowe przepisy na klasyczne dania z wołowiny wagyū oraz więcej informacji na temat hodowli krów wagyū w Japonii znajdziesz tu:

http://www.youtube.com/watch?v=94HhDl1Fk6w#t=114

Wywiad z właścicielem polskiej hodowli krów wagyū znajdziesz tu:
http://deluxe.trojmiasto.pl/Steki-z-wolowiny-Wagyu-Japonskie-byki-na-polskim-pastwisku-n75677.html#fb_id:gp2:139044,pozycja:0

MM