TOP 5 kuchni śląskiej

Drukuj
zdj. shutterstock
W najbliższy weekend smaki śląskiego (nie tylko śląska ale całego województwa śląskiego) będą miały swoje święto w Bielsku-Białej, na dorocznym festiwalu. Ale święto, świętem, a obiad gotuje się codziennie. Zobaczmy, jaka jest lista TOP 5 kuchni śląskiej…

Pierwsze miejsce - zestaw rolada (koniecznie wołowa), kluski i modro kapusta! Co do tego dania nie może być wątpliwości, jest znane jak Śląsk długi i szeroki i jego miejsce w tym rankingu jest oczywiste - mówi Barbara Salamon-Szympruch ze Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Sprawdź nasze przepisy
na śląskie dania!

 

Drugie miejsce - ajntop, praktyczne danie jednogarnkowe. Praktyczne bo zastępuje dwudaniowy obiad będąc jednocześnie zupą i drugim daniem. Pożywne jak „pełny” obiad a w przygotowaniu o wiele krótsze. Ta jarzynowa zupa z dodatkiem mięsa, czasami na „wodzie” z gotowanych wędlin powinna być tak gęsta, aby włożonej do niej na sztorc łyżka nie przewracała się.

Trzecie miejsce wodzionka , ta biedna zupa, kiedyś bardzo popularna, dziś wraca w nieco bogatszej wersji do restauracji, nawet w 4-gwiadkowych hotelach. W oryginale przyrządzana z suchego chleba, wrzątku, czosnku i soli. Na salonach z dodatkiem wędzonych żeberek, marchewki, majeranku i czego tam jeszcze fantazja szefa kuchni raczy dodać.

Czwarty – tuż poza podium – karminadel (karinadel) czyli kotlet mielony. Ale nie taki zwykły… Jest owszem z mięsa wieprzowego ale z dodatkiem śledzia! Gdy wieprzowiny nie było karminadle przyrządzano także z mięsa popularnych na Śląsku królików.

A na deser , na miejscu piątym – kopa ornontowicka, czyli placki kokosowej bezy przełożone kremem z bakaliami. Całość w bitej śmietanie.

Kto nie da rady pojawić się w najbliższą sobotę w Bielsku-Białej może spróbować samodzielnie ugotować dania kuchni śląskiej. Inspiracji można poszukać na przykład w wydanym przez Śląską Organizację Turystyczną „Zbiorze przepisów potraw regionalnych województwa śląskiego”: gosilesia.pl.

A może ktoś ze Śląska podrzuci nam swoje przepisy? Napiszcie, co u Was w domu było TOP 5 kuchni śląskiej!

Monika Węgrzyn

Dowiedz się więcej o festiwalu "Śląskie Smaki"!