Czy warto jeść czekoladę?

Uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat czekolada oprócz tego, że jest pyszna, ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie korzystnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu oraz wyraźnie poprawiają nastrój. Dlatego nie dziwi, że na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk ponad 7 miliardów dolarów rocznie. O tym jak czekolada wpływa na nasz organizm rozmawiamy z Agnieszką Piskałą, specjalistką ds. żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”.

Jaka czekolada jest najzdrowsza?

Agnieszka Piskała: Najlepsza dla naszego organizmu jest czekolada gorzka zawierająca co najmniej 70% kakao. Bogata w żelazo, wapń, fosfor, potas, witaminy A, D,E i z te grupy B w składzie ma też mniej cukrów, które powinniśmy ograniczać w codziennej diecie.

Czy są sytuacje kiedy czekolada jest szczególnie polecana?

Agnieszka Piskała: Czekolada może być naszym sprzymierzeńcem w sytuacji kiedy czeka nas wzmożony wysiłek intelektualny lub fizyczny. Podczas nauki lub wędrówki w górach zawsze warto mieć przy sobie kilka kawałków czekolady.

W jaki sposób czekolada wpływa na organizm?

Agnieszka Piskała: Czekolada dzięki flawonoidom doskonale wpływa na organizm: zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, opóźnia procesy starzenia, ogranicza utlenianie złego cholesterolu.

Jak czekolada wpływa na nasze samopoczucie?

Agnieszka Piskała: Ziarno kakaowca, które wchodzi w skład czekolady jest niezwykle bogate w magnez warunkujący prawidłowe działanie układu nerwowego. Jednocześnie pierwiastek ten sprzyja przy wytwarzaniu serotoniny – hormonu szczęścia, który poprawia nastrój i pomaga zwalczyć stres. Dzięki temu czujemy się szczęśliwi i odprężeni.

W jakich ilościach powinno się spożywać czekoladę?

Agnieszka Piskała: Umiar w spożywaniu każdego produktu to klucz do sukcesu. Tak samo jest z czekoladą. Zjedzenie czterech kosteczek powinno być wystarczające i nie trzeba sięgać po więcej. To optimum pod względem żywieniowym.