Kartacze

  • Czas 1 godz. 30 min.
  • Trudność
  • Porcja dla
mączyste ziemniaki 2 kg
cebula 2
mąka ziemniaczana 2 łyżki
jajko 1
sól i pieprz
Farsz:
mięso wołowe (pręga, rostbef) 700 g
majeranek
lubczyk
Połowę ziemniaków starannie wyszorowanych ugotować w mundurkach, drugą połowę obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach razem z jedną obraną cebulą.

 Surową masę ziemniaczaną włożyć do sitka wyłożonego gazą i osączyć. Masa ziemniaczana powinna być raczej sucha niż mokra. Ziemniaki w mundurkach obierać i przepuścić przez praskę. Gdy nieco ostygną wymieszać z surowymi, dodając mąkę ziemniaczaną i jajko. Dokładnie wyrobić masę, doprawiając solą i pieprzem. Mięso przepuścić przez maszynkę razem z drugą obraną cebulą. Doprawić farsz ziołami, solą i pieprzem. Kawałki masy ziemniaczanej rozpłaszczać w dłoniach, wkładać farsz i zlepiać w dość owalne kluski. Do osolonego wrzątku wkładać delikatnie kartacze i gotować ok. 30-40  minut, 15 minut od wypłynięcia. Pokrojoną w drobną kosteczkę słoninę lub boczek roztopić na patelni. Odcedzić  kartacze, polać okrasą i podawać.

Jeśli kartacze znudzą się rodzinie (nie nastąpi to jednak zbyt szybko) możemy farsz mięsny zastąpić farszem grzybowym, z ugotowanych i posiekanych grzybów z dodatkiem podsmażonej cebulki.


Więcej regionalnych smaków znajdziesz w najnowszej książce Magdy Gessler - "Smaczna Polska"

Przepis pochodzi ze strony Smaki Życia.