Orchidea czyli odrobina luksusu

Drukuj
zdj. living4media/Free
Od kilku lat storczyki w doniczkach stały się najpopularniejszymi kwiatami dekorującymi nasze domy. Warto więc wiedzieć jak się nimi należy opiekować.

Dawniej orchidee, ze względu na duże wymagania, mogły być  hodowane tylko w specjalnych szklarniach. Oranżerie z egzotycznymi odmianami storczyków stanowiły wyraz szczególnego luksusu zarezerwowanego dla najbogatszych. Lata pracy genetyków  i hodowców doprowadziły do powstania mniej wymagających odmian, które z powodzeniem można uprawiać w każdym domu.

Szczególną popularność zdobył falenopsis, storczyk o wyjątkowo pięknych kwiatach. Zazwyczaj ich płatki są białe, różowe lub zielonkawe, a warżka amarantowa. W dodatku trzymują się na roślinie przez kilka miesięcy. Polska nazwa falenopsisu to  ćmówka - nawiązuje do motylego kształtu kwiatów. Storczyki mają niezwykłe korzenie, zwane powietrznymi.. Ponieważ w naturalnym środowisku rosną zazwyczaj na drzewach, dostosowały się do pobierania składników pokarmowych z resztek innych roślin i kory. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można kupić specjalne podłoże, które zaspokoi wymagania storczyków. W żadnym wypadku nie należy sadzić ich w zwykłej ziemi, bo szybko zaczną gnić i zginą. Nie należy też na siłę zakopywać tych korzeni, które wychodzą ponad powierzchnię podłoża. Roślina pobiera nimi wilgoć z powietrza.  Falenopsisy lubią rosnąć w dość ciasnych pojemnikach, nie należy więc ich zbyt często przesadzać. Lepiej jest co jakiś czas zebrać część „zużytego” podłoża z wierzchu pojemnika i dołożyć porcję świeżego. Co 2-3 tygodnie trzeba rośliny zasilić nawozem. Można w tym celu kupić nawóz do storczyków lub używać naturalnego nawozu, np. humvitu. Nie stawiajmy doniczek z falenopsisem bezpośrednio na słońcu, bo łatwo o poparzenia. Najlepiej będą rosły przy  oknie wschodnim lub zachodnim. Podlewamy storczyki nie częściej niż raz w tygodniu. Można równomiernie polać całe podłoże z konewki lub spryskiwacza, albo zanurzyć na chwilę w większym naczyniu z wodą. W obu przypadkach trzeba zwrócić uwagę, by nadmiar wody nie zalegał na podstawce lub w osłonce doniczki. Nie należy też moczyć samych kwiatów, bo powstaną na nich brzydkie plamy. Po przekwitnięciu nie ścinajmy pędu kwiatowego w całości. Często pojawiają się na nim jeszcze rozgałęzienia z pąkami.  Roślinom bez kwiatów dajmy trochę odpocząć zmniejszając podlewanie i nawożenie, aż do pojawienia się nowych pędów kwiatowych. Falenopsis rośnie najlepiej w przezroczystych pojemnikach. Nawet ich doniczki produkcyjne są wykonane z takiego plastiku. Można je więc hodować w szklanych pojemnikach i misach.

Ula Zaborowska