Jesienna zmiana barw

Drukuj
zdj. shutterstock
Mamy już oficjalnie jesień, porę gdy zieleń ustępuje miejsca palecie ciepłych kolorów. Dlaczego liście zmieniają teraz swoje barwy?

Większość kwiatów już przekwitła lub poddała się pierwszym przymrozkom, w ogrodach pozostały głównie dzielne marcinki i chryzantemy. Na szczęście właśnie teraz możemy podziwiać przepiękne kolory przebarwiających się liści. W parkach królują złoto-rude liście klonów i jesionów, na ogrodzeniach pojawiła się purpura i czerwień dzikiego wina. Brzozy i modrzewie zamieniają  się w złociste koronki.

Co roku liście drzew i krzewów zmieniają barwę nim opadną na zimę.  Głównym powodem tej przemiany jest ustanie procesów fotosyntezy. Gdy promienie słoneczne zaczynają padać na roślinę pod ”jesiennym” kątem, a temperatury zaczynają spadać, jest to sygnał do zimowego spoczynku. Przez cały sezon zieloną barwę nadawał liściom chlorofil. Barwnik ten, potrzebny wiosną i latem do syntezy substancji pokarmowych, zastępowany jest stopniowo przez inne, głównie karotenoidy i  antocyjany.

Naukowców od dawna zastanawiało dlaczego liście tak intensywnie  mienią się kolorami, skoro po krótkim czasie i tak wszystkie opadną. Jedna z tez tłumaczy to ochroną przed promieniami słonecznymi, ponieważ im bardziej słoneczna jest jesień, tym piękniejsze kolory liści. Inna teoria przypisuje kolorowym liściom funkcję odstraszania szkodników szukających  zimowego schronienia i miejsca do złożenia jaj. Podobno rośliny najmocniej wybarwione  jesienią, najmniej chorują następnej wiosny.

Bez względu na przyczynę, ogniste barwy jesiennych liści umilają nam tę porę roku. Zachęcają do spacerów i zbierania kolorowych bukietów.

Ula Zaborowska