Poidełka

Drukuj
zdj. shutterstock
W wielu rejonach jest bardzo sucho i upalnie. Cieszmy się piękną, wakacyjną pogodą, ale pamiętajmy też, że jest to trudny czas dla dzikich ptaków i bezdomnych zwierząt

Każdy właściciel domowych zwierzaków pamięta, by  jego podopieczni mieli zawsze miskę ze świeżą wodą. Jednak dzikie ptaki i bezdomne zwierzaki często muszą długo szukać miejsca z wodą. Szczególnie trudno jest im  znaleźć wodopój w czasie upałów, długich słonecznych dni lata. Najbardziej brak czystej wody odczuwają bezdomne koty i ptaki mieszkające w mieście. Jeśli masz balkon lub taras - wystaw  miseczkę z wodą dla przelatujących ptaków. Jeśli nie chcesz, by skrzydlaci goście psocili na twoim balkonie postaw  wodę na trawniku przed domem, w możliwie mało uczęszczanym przez ludzi miejscu. Najlepiej sprawdzają się naczynia szerokie, płaskie, dające szansę na napicie się z nich nawet małym ptakom.

Dla bezdomnych kotów można wystawić wodę choćby w plastikowym pojemniczku po jogurcie. Pamiętajmy tylko, by ja uzupełniać. Zajmie nam to tylko chwilę, a ułatwi i tak ciężki los kotów żyjących mieście.

W ogrodzie lub na większym tarasie poidełko dla ptaków może stanowić jednocześnie ciekawą dekorację, być elementem ogrodowego  wystroju. W sklepach ogrodniczych możemy często spotkać piękne żeliwne misy, mini źródełka, kamienne rzeźby z miejscem na nalanie wody.  Jeśli wolimy bardziej styl rustykalny, możemy zrobić poidełko z emaliowanej miski, kolorowego garnuszka lub drewnianego korytka. Ustawione w zacienionym miejscu będą cieszyły oko i gasiły pragnienie wielu ptaków, a jeśli będą to nieco większe naczynia, może zobaczymy nawet ptaki zażywające kąpieli.  Pamiętajmy, że wabienie ptaków do naszego ogrodu ma także cel praktyczny, bo są to nasi pomocnicy w walce ze szkodnikami.

Ula Zaborowska