Siejmy już!

Drukuj
zdj. shutterstock
Wiele kwiatów i warzyw możemy wysiewać w domu zimą.

Czas produkcji rozsad już nadszedł, więc pora zastanowić się do jakiego podłoża najlepiej wysiewać nasiona i jak siewkom zapewnić najlepsze warunki wzrostu.

W warunkach domowych wysiew kwiatów wykonuje się zawsze na jak najlepiej oświetlonym i ciepłym parapecie, zazwyczaj przy oknie od strony południowej. Najbezpieczniejszym podłożem będzie natomiast gotowa mieszanka do siewu, dostępna w każdym sklepie ogrodniczym.

Jedną z najtrudniejszych czynności, jakiej podczas produkcji rozsady w domu obawiają się  amatorzy, jest pikowanie i przesadzanie siewek do większych doniczek lub ich wysadzanie na miejsce stałe. Łatwo wówczasuszkodzić korzenie roślinek, szczególnie jeżeli dopiero zaczynamy swoją ogrodniczą przygodę i nie mamy wprawy w tych czynnościach.

Aby sobie ułatwić to zadanie używajmy doniczek z miękkiego plastiku, z których będzie łatwo wyjąć roślinę z cała bryła korzeniową.  Jako takie doniczki mogą nam posłużyć pojemniczki po serkach czy śmietanie.

Można także wysiewać nasiona do rolek po papierze toaletowym i gotowych doniczek torfowych. Wtedy, wysadzając rozsadę na miejsca stałe, zakopujemy młoda roślinę wraz z pojemnikiem, który pomału ulega rozpuszczeniu i biodegradacji.

Ula Zaborowska