Uciążliwe muszki

Drukuj
zdj. shutterstock
Niemal każdy miał kiedyś w kuchni plagę muszek owocówek. Czy są jakieś skuteczne sposoby na pozbycie się tych uciążliwych lokatorów?

Muszki (Drosophila melanogaster) to niewielkie owady, które żywią się drożdżami rozwijającymi się w fermentujących owocach. Potrafią zjawić się natychmiast, gdy pozostawimy niewyrzucone obierki z jabłek czy  resztki jakichkolwiek owoców.  Zwabia je także zapach wina, octu,  przetworów owocowych, a nawet owocowych kosmetyków. .

Drozofile rozmnażają się niezwykle szybko. Z tego też powodu  są one powszechnie stosowane w badaniach genetycznych.  To co jest zaletą dla naukowców, stanowi główną trudność w walce z tymi owadami w domu. Co prawda muszki nie są szkodnikami w pełnym tego słowa znaczeniu, ale  ich obecność nie jest zbyt przyjemna. W dodatku pozostawiają trudne do usunięcia ślady na szybach.

W walce z drozofilą z zasady nie stosuje się środków chemicznych. Główną przyczyną jest to, że przebywają one zazwyczaj w pobliżu jedzenia. W sklepach można kupić pułapki, które wabią muszki do naczynia bez wyjścia. Podobną pułapkę można zbudować ze słoiczka z resztkami  owoców. Z wierzchu kładziemy lejek lub podziurkowaną folię. Niestety nigdy nie złapią się wszystkie owady, a nawet  możemy  zwabić większą ich ilość. Próbowałam też taką pułapkę ustawiać na zewnętrznym parapecie okna, aby muszki grzecznie wyszły na dwór, ale niestety nie zdało to egzaminu.

Jedynym naprawdę skutecznym sposobem jest bardzo dokładne wysprzątanie kuchni. A latających intruzów można wyłapać odkurzaczem, choć wymaga to także cierpliwości.

Ula Zaborowska