Umyj mnie!

Drukuj
zdj. shutterstock
Domowe rośliny doniczkowe wymagają nie tylko podlewania i nawożenia. Trzeba je też umiejętnie myć i odkurzać.

W naturalnym środowisku deszcz i wiatr usuwają z roślin brud i kurz. W domowych warunkach powinniśmy również zadbać o czystość liści. Przede wszystkim pomaga to roślinom oddychać. Zimą, gdy jest małe natężenie światła słonecznego warstwa kurzu jeszcze bardziej ogranicza jego dostęp. Jednocześnie to właśnie zimą, gdy działa ogrzewanie, a okna są pozamykane osiada na liściach dużo kurzu. Starajmy się więc usuwać go przynajmniej raz w miesiącu.

Najłatwiej jest zmyć kurz z roślin o dużych, skórzastych liściach. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeśli brud jest tłusty, na przykład u roślin stojących w pobliżu kuchni, możemy szmatkę zwilżyć rozcieńczonym płynem do mycia naczyń. Po umyciu można dodatkowo zwilżyć liście czystą  wodą ze spryskiwacza.

Mniejsze rośliny i te o dużej ilości drobnych liści można wstawić do wanny i spłukać pod prysznicem. Aby nie zalać nadmiernie bryły korzeniowej, zapakujmy doniczkę w worek lub torebkę foliową.

Kaktusy i pnącza, które trudno jest przestawić  najlepiej jest tylko odkurzać. Można to zrobić miotełką z piórek lub odkurzaczem. Odkurzacz powinien być ustawiony na najmniejszą moc, a rurę można dodatkowo zabezpieczyć naciągając na nią skarpetkę. Wtedy mamy pewność, że nie uszkodzimy rośliny.

Ula Zaborowska