Uwaga! Mech!

Drukuj
zdj. shutterstock
Tegoroczna łagodna zima zaszkodziła kondycji naszych trawników i spowodowała, Ze w wielu miejscach zamiast trawy pojawił się mech.

Bezśnieżna i ciepła zima sprzyja rozwojowi mchu. W czasie gdy trawy zapadają w zimowy sen, mech korzysta z wilgotnej aury i szybko się rozrasta.  Po pewnym czasie bardzo osłabia trawę, powoduje nawet jej całkowite zamieranie. Lepiej więc jak najszybciej się go pozbyć.

Już teraz, wczesną wiosną,  należy przede wszystkim bardzo dokładnie trawnik wygrabić. W ten sposób mechanicznie usuwamy spore ilości mchu. Aby zmniejszyć jego dalsze rozrastanie, należy natomiast zmienić odczyn gleby, gdyż  rośnie on najlepiej na glebach kwaśnych.

 Najlepszym środkiem zmniejszającym kwasowość i poprawiającym strukturę gleby – jest Dolomit. Należy rozsypywać go równomiernie, gdy trawa jest sucha i potem bardzo dokładnie podlać cały   trawnik. Można również stosować inne nawozy wapniowe.

Aby trawa lepiej rosła ważne jest także rozluźnianie i napowietrzanie gleby. Można to robić nakłuwając trawnik widłami lub używając specjalnych wertykulatorów. Dzięki temu kępy trawy ładnie się rozrosną i nie będzie już między nimi rósł mech.

Dostępne są także specjalne nawozy, które dzięki dużej zawartości związków żelaza pomagają zwalczać mchy. Po ich zastosowaniu należy jeszcze raz bardzo dokładnie wygrabić suchy  mech spomiędzy trawy. Między wapnowaniem i nawożeniem gleby „antymchem”  należy robić przynajmniej trzytygodniowe przerwy.

Ula Zaborowska