Czym zastąpić cukier?

Drukuj
zdj. shutterstock
Zanim przejdziemy na dietę całkowicie bezcukrową, możemy wyeliminować ten słodki narkotyk zastępując go zdrowszymi produktami.

Miód stanowi zdrowszą alternatywę dla białego cukru, ponieważ oprócz węglowodanów dostarcza także witaminy, składniki mineralne, kwasy organiczne, enzymy, olejki eteryczne. Co więcej, odnajdziemy w nim również cholinę, która działa ochronnie na wątrobę, oraz acetylocholinę – związek, który obniża ciśnienie krwi. Niestety, na półkach sklepowych coraz mniej jest polskiego naturalnego miodu – zastępuje się go tańszym odpowiednikiem z Chin, który bardzo często zawiera sztuczne dodatki chemiczne, np. antybiotyki.

Stewia to roślina o wyjątkowo słodkich liściach. Ta w pełni naturalna substancja słodząca, pochodząca z Paragwaju, cieszy się coraz większym uznaniem dietetyków na całym świecie. W przeciwieństwie do cukru nie zawiera kalorii i nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Co więcej, medycyna paragwajska i brazylijska przypisuje jej m.in. zdolność obniżania poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, wzmacniania serca. Świeże lub wysuszone liście można dodawać do herbaty bez żadnej obróbki. W sprzedaży stewia dostępna jest również w formie proszku i tabletek.

Syrop z agawy jest środkiem słodzącym produkowanym w Meksyku, głównie z kaktusa z rodzaju Agave tequilana oraz Agave salmiana. Charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym niż miód, a przy tym jest słodszy. W zależności od producenta zawiera od ok. 60% do 90% fruktozy i od 8% do 20% glukozy. Ze względu na zawartość inuliny syrop z agawy stymuluje wzrost pożytecznych bakterii jelitowych, a jego bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie sprawia, że doskonale nadaje się on do słodzenia napojów – zarówno gorących, jak i zimnych. Weganie zastępują nim miód.

Ksylitol to cukier pochodzenia naturalnego, pozyskiwany najczęściej z brzozy. Jest równie słodki, jak zwykły cukier, ale zawiera o 40% kalorii mniej. W przeciwieństwie do pozostałych substancji słodzących wywołuje w organizmie odczyn zasadowy, a nie kwasowy. Ksylitol nie tylko słodzi, ale też pomaga w utrzymywaniu wilgotności produktu, wiążąc wodę. Jest odporny na temperaturę, daje uczucie świeżości i chłodu, ale spożywany w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do biegunki.

Cynamon pomaga w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi. To kluczowa sprawa w opanowaniu nadmiernego apetytu na słodycze, zwłaszcza u osób cierpiących na cukrzycę typu II. Cynamonem, zamiast cukrem, można doprawiać kawę i herbatę. Z przyprawą tą wydają się słodkie.

Maryla Musidłowska

 

Czy cukier działa jak narkotyk ? Sprawdź!