Rodzaje przetworów

Drukuj
zdj. shutterstock
W zależności od użytej metody konserwacji wyróżniamy kilka rodzajów przetworów. Różnią się czasem i trudnością przygotowania i walorami odżywczymi

Najbardziej popularne są przetwory konserwowane cukrem: konfitury, dżemy, soki, galaretki. Możemy użyć cukru żelującego, który jednak zawiera konserwanty  (za wyjątkiem trzcinowego żelującego), lub zwykłego cukru. Jeśli weźmiemy 1 kg cukru na 1 kg owoców nie musimy już ich pasteryzować. Jeśli jednak zdecydujemy się na mniejszą zawartość cukru, przetwory musimy dodatkowo pasteryzować.  Wyjątkiem są tu powidła śliwkowe, które dzięki długiemu smażeniu zawierają tyle cukru, że pasteryzacja nie jest konieczna. Generalna zasada jest taka, że im więcej naturalnej pektyny zawierają owoce, tym mniej cukru trzeba do nich dodać, aby się utrzymały. Można też do przetworów użyć pektyny jabłkowej, sprzedawanej w sklepach internetowych. Pasteryzacja to sposób na  konserwowanie żywności za pomocą temperatury. Owoce, warzywa lub mięso w słoikach podgrzewamy do temperatury  niższej niż 100 C, a wyższej niż 70 C kilka razy w odstępnie jednego dnia. Inną metodą konserwowania żywności za pomocą temperatury jest mrożenie. Nie wszystkie owoce i warzywa dobrze znoszą mrożenie. Należy też pamiętać o starannym umyciu i wysuszeniu produktów do mrożenia. Kolejna metoda utrwalania żywności to suszenie. W ten sposób przechowujemy np. grzyby, pomidory, owoce. Wbrew pozorom, choć jest to jeden z najstarszych sposobów gromadzenia zapasów, suszenie nie jest łatwe. Najlepiej suszyć na słońcu. Do grzybów przydają się specjalne suszarki. Warto też suszyć warzywa, aby przyrządzić z nich domową przyprawę warzywną i owoce (np.  jabłka) które w tej formie znakomicie nadają się na zdrową przekąskę. Kolejnym konserwantem jest ocet. Wszelkie marynaty utrwalane octem nie wymagają pasteryzacji. Bardzo starą metodą konserwowania żywności jest utrwalanie za pomocą soli, czyli kiszenie. Kiszonki są nie tylko smaczne, nie tylko mają utrwaloną pozycję w kuchni polskiej, ale też są bardzo zdrowe. Doskonały przykładem jest ogórek. Świeży zawiera głównie wodę i niewielką ilość soli mineralnych, kiszony to bogactwo witamin.

Domowe przetwory, pyszne i zdrowe, warto przygotować w sezonie aby cieszyć się nimi do wiosny. Zwłaszcza, że samo robienie przetworów może być znakomitą zabawą dla całej rodziny.

Monika Węgrzyn