Jedyny w Polsce venenciador

Drukuj
zdj. materiały prasowe
Venenciador to mistrz serwowania jerez, czyli sherry, posiadający szczególne umiejętności nalewania tego szlachetnego trunku, plasujące się gdzieś między żonglerką a tańcem flamenco.

Tradycja „magicznego” rozlewania sherry wywodzi się z Andaluzji. Venenciador, czyli mistrz serwowania sherry, uświetnia wszystkie najważniejsze święta i imprezy w krainie gdzie powstaje jerez. Z usług venenciadorów korzystają też fiesty w Barcelonie czy Madrycie. Na świecie jest także kilkudziesięciu nieandaluzyjskich venenciadorów, m.in. w Japonii, Belgii, Niemczech, Czechach i… w Polsce. Pan Maciej Katarzyński jest jedynym w Polsce certyfikowanym venenciadorem, który potrafi poprowadzić prawdziwy „Venenciador Show”.

„Serwis venenciadorski – opowiada Maciej Katarzyński - to artystyczne polewanie, prosto z beczki wina, którym najczęściej jest wytrawna sherry zwana Manzanillą, lub też jej mniej aromatyczna wersja - Fino. Robi się to za pomocą specjalnego czerpaka zwanego venencią”.

Obecność venenciadora podnosi rangę każdej imprezy towarzyskiej w Hiszpanii. W Polsce, Maciej Katarzyński zapraszany jest na wesela i większe imprezy, gdzie posługując się venencią niczym czarodziejską różdżką serwuje gościom hiszpańskie wzmocnione wina.

Kto chce zobaczyć andaluzyjskich venenciadorów niech zajrzy na www.youtube.com/watch?v=8XCOSHNTBio.

Maryla Musidłowska