Kasza krakowska

Drukuj
zdj. shutterstock
Wszyscy wiedzą, że z gryki robi się kaszę gryczaną ale do niedawna tylko nasze babcie pamiętały, że robi się z niej też kaszę krakowską. Kasza krakowska właśnie wraca do łask.

Kasza krakowska wygląda jak kasza perłowa, jest jasna i drobna. Kolorem przypomina gryczana niepalona ale jest od niej o wiele drobniejsza. Ma wszystkie prozdrowotne właściwości kaszy gryczanej. Zawiera dużo witamin z grupy  B, węglowodany, składniki mineralne i cenne białka. Kasz krakowska była dobrze znana naszym przodkom. Nie jest tak stara jak jaglana, którą na ziemiach polskich uprawiano przed naszą erą. Zdaniem historyków gryka dotarła do Polski wraz z hordami tatarskimi w XIII wieku lub, jak twierdzą inni z kupcami arabskimi w XIV w. Ojczyzną gryki są Indie.

W każdym razie na począku XIX weku uprawy gryki pokrywały juz nasze pola, o czym pisze Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu“:

„… przenoś moję duszę utęsknioną (…)

Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,

Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;

Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,

Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała”

 

Legenda głosi, że wielką amatorką kaszy krakowskiej była królowa Anna Jagiellonka. Ponoć to właśnie jej zawdzięczmy pyszny i bardzo zdrowy (zwłaszcza, jeśli użyjemy ksylolitu zamiast cukru) deser zwany Kasza Królewska Anny Jagiellonki. Przepis na ten pyszny, bezglutenowy deser, przypominający konsystencją ciasto ucierane tu: http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/kasza-krolewska-anny-jagiellonki/

Kaszę krakowską gotujemy jak perłową, biorąc 2 szklanki wody lub mleka na 1 szklankę kaszy. Można ją przyrządzać na słono i na słodko.

mow