Pięć najsłynniejszych hiszpańskich serów

Drukuj
zdj. shutterstock
Pleśniowe, dojrzewające, wędzone czy tak miękkie, że trzeba je jeść łyżką! Pięć najlepszych serów hiszpańskich, które musisz spróbować będąc na wakacjach na Półwyspie Iberyjskim lub na Kanarach.

Cabrales

Cabrales, to ser pleśniowy, wytwarzany z mleka krowiego, czasem mieszanego z mlekiem kozim lub owczym. Ma bardzo wyrazisty smak i aromat. Mleko musi pochodzić od zwierząt pasących się ziołami i trawą z regionu Asturia w północnej części Hiszpanii. Ser dojrzewa przez 6 miesięcy w jaskiniach górskich. To najlepszy ser pleśniowy z niebieską pleśnią wytwarzany w Hiszpanii. Tradycyjny Cabrales, produkowany w małych gospodarstwach, sprzedaje się zawinięty w liście klonu. Duże firmy pakują go w ciemnozieloną folię aluminiową ze stemplem urzędowym PDO Queso de Cabrales .

Majorero

Majorero ma pomarańczową skórkę skrywającą ser w kolorze kości słoniowej z widocznymi kryształkami soli. Majorero wyrabia się z koziego mleka na najstarszej geologicznie wyspie Oceanu Atlantyckiego – Fuerteventura, leżącej w obrębie archipelagu kanaryjskiego. Kozy rasy Majorera, hodowane tam od setek lat, pasą się porostami rosnącymi na gołych skałach, ziołami i majerankiem. Taki skład paszy bardzo wpływa na jakość i smak ich mleka. Jest ono bardzo gęste i tłuste. Ser sporządzony z takiego mleka zawiera 50% tłuszczu w suchej masie. Majorero występuje w trzech wersjach: ze skórką posmarowaną olejem, natarty papryczką pimento lub mączką z opiekanej kukurydzy. Najlepszy Majerero dojrzewa 4 miesiące. Na powierzchni cylindrycznego sera Majorero widoczne są odciśnięte po bokach liście palmowe, a na dolnej i górnej powierzchni duży kłos.

Manchego

Manchego,  to ser owczy wytwarzany w regonie La Mancha. Dojrzewa w naturalnych jaskiniach od 50 dni do roku. Wytwarzany jest w dwóch odmianach: wiejskiej - z surowego mleka, i przemysłowej -  z mleka pasteryzowanego. Występują też odmiany różniące się wiekiem: fresco (ser młody, 50-dniowy), curado (stary, 3–4 miesięczny) oraz viejo (dojrzały, ser półroczny lub roczny). Od wieku sera zależy jego barwa: manchego może mieć kolory od jasnego brązu lub żółtego, aż do ciemnej szarości. Do produkcji sera wykorzystywane jest wyłącznie mleko owiec Manchega, których hodowla podlega niezwykle surowym standardom. Owce Manchega  żywią się miejscowymi roślinami (głównie ziarnami i roślinami strączkowymi) co  wpływa na specyficzny smak sera manchego i sprawia, że uzyskanie go w innym regionie jest nie możliwe.

La Serena

Ser wytwarzany z surowego mleka owczego w południowo - zachodniej części Hiszpanii w regionie La Serena. Dojrzewa 60 dni. Ser ma bardzo kremowy lejący się środek. Ciekawy jest sposób serwowania La Sereny: odcina się górną cześć skórki i łyżką wyjada ze środka płynny miąższ.

San Simón

Ser wędzony o charakterystycznym kształcie stożka, wyrabiany w regionie Galicia z pasteryzowanego mleka krowiego, krów rasy Rubia gallega, Pardo-Alpina i Frisona. Pojedyncza głowa sera waży około 1–2 kg. Miąższ sera San Simón jest półtwardy, skórka gładka i twarda. Ser wędzi się w dymie z drewna brzozowego. Ma delikatny, lekko migdałowy i nieco słodkawy smak. Poleca się podawać go z wiejskim chlebem i miodem lipowym. 

Magda Gessler