Barolo z nebbiolo - Włochy/Piemont, Barolo

Drukuj
Do Barolo przyjeżdżają klienci z całego świata, żeby kupić słynne wino z rocznika, w którym urodziły się ich dzieci. Butelki uświetnią w przyszłości jakieś ważne wydarzenie w ich życiu.

W tym postępowaniu jest i romantyzm i ekonomia. Młode Barolo ma bowiem przytomną cenę. Wraz ze starzeniem się wina, cena rośnie. A można je przechowywać nawet 60 lat. Oczywiście istnieje ryzyko, że po po tak długim okresie, nie spełni pokładanych w nim nadziei albo będzie po prostu zepsute. Trzeba więc je przechowywać pieczołowicie i mieć nadzieję. Jeśli zaś fundatorowi dopisze szczęście, otwierając butelki sprawi nie lada przyjemność gościom. Znajomy Włoch zabronił pewnego wieczora nam wypicia wina, które rozlał do wielkich bombiastych kieliszków. Niech postoi, powiedział rozkazująco na dobranoc i usnął. Nocowaliśmy wówczas w winnicy, a butelka pochodziła z piwnicy gospodarzy. Rano nim jeszcze otworzyłem oczy, poczułem zachwycającą woń. Słodki, aksamitny i intensywny bukiet z naszych kieliszków napełnił pomieszczenie nutami fiołków i róż, malin i truskawek. Znajomy dopytywał się natarczywie czy czuję także delikatną woń asfaltu. Korzenie i grzyby - owszem. Ze smołą skojarzeń nie znajdowałem. Był jednak tak dumny z udanego eksperymentu, że nawet na smołę się zgodziłem. Nasze Barolo nie było bardzo stare, ale przeleżało już swoje - 10 lat. Starsze są ponoć jeszcze lepsze. Poczekam, zobaczę, gdy dorośnie moje najmłodsze dziecko i dojrzeje jego rówieśniczka - butelka, zakupiona na zamku Falletti, górującym nad miasteczkiem, które dało winu nazwę. Mieści się tam winoteka (Enoteca Regionale del Barolo), siedziba konsorcjum producentów Barolo i muzeum, w którym gromadzone są archiwalne egzemplarze wina. Kolekcja tym ciekawsza, że Barolo wytwarza się z winorośli uprawianej obecnie już tylko w tym zakątku Piemontu. Ze szczepu o wdzięcznej nazwie nebbiolo. Nebbia znaczy po włosku mgła. Częste zjawisko w tym regionie.

INFO
Barolo leży 60 km od Turynu, 155 km od Mediolanu, w rejonie miasteczek Alba (10 km) i Asti (35 km). W enotece można degustować wybrane wina, 2 euro za 1 próbkę, 5 euro za 3. Oficjalna strona enoteki: www.enotecadelbarolo.it; konsorcjum z adresami producentów: www.barolodibarolo.com

Paweł Wroński