Czechy, Pilzno - Sládek z brodą

Drukuj
Pilzno jest miastem, w którym w 1842 roku narodził się Pilsner. Piwo zrewolucjonizowało recepturą warzelnictwo, a smakiem i świetlistą barwą podbiło świat.

Przewrotu w warzelnictwie dokonał pochodzący z Bawarii Josef Groll. Przed nim, pilzneńskie piwo było ponoć okropne. Doszło nawet do tego, że zdegustowani mieszczanie wylali 36 beczek miejscowego trunku do rynsztoka. Groll odmienił ich życie. Niezależnie od historycznych sukcesów, Czesi nie ustają w poszukiwaniach idealnego piwa. Jeszcze niedawno - narzekają - było u nas w zasadzie tylko jasne i ciemne piwo. Dopiero od kilku lat jest lepiej, bo pojawiły się minibrowary. Teraz to one dyktują trendy, bo tworzą nowatorskie receptury, osiągając niepowtarzalne smaki chmielowego trunku. Należy do nich, pilźnieński „Groll”. Jeden z pionierskich w Republice Czeskiej. W jego nazwie uczczono wielkiego mistrza, a mieści się kilkaset zaledwie metrów od wielkich zakładów Pilsner Urquell, w kameralnym, XVIII-wiecznym dworze. Kiedy tam zawitałem, przy kontuarze sączył piwo gwarząc z kelnerami siwy brodacz. - To jest życie - pomyślałem z zazdrością - przesiaduje tu całymi dniami i hoduje godną Gandalfa brodę. Wkrótce wyszło na jaw, że Miroslav Kapr rzeczywiście spędza w „Grollu” mnóstwo czasu. Bynajmniej nie po to by pić. On robi piwo. Jest bowiem sládkiem, jak Czesi nazywają warzelników. A sądząc po tym co w „Grollu” serwują, kunszt sládka Kapra jest wprost proporcjonalny do długości jego siwiuteńkiej brody. Na etykiecie jego pierwszego piwa podkreśla się dumnie, że pochodzi z Pilzna - „Lotr ze z Plzně”. Ostatnim dziełem sládka z brodą jest ciemny Kapr. Do wyrobu wszystkich używa chmielu, wyrosłego na czeskiej ziemi, w pobliskim Žatcu. - W nim jest zaklęta dusza przyszłego piwa - mówi. I tu schodzą się drogi piwowarów: Grolla i Kapra, bo obaj wykorzystali walory tego właśnie chmielu. Tylko miara ich rewolucji jest inna, proporcjonalna do skali giganta i minibrowaru.

Paweł Wroński

INFO

  • „Plzeňský Prazdroj”: U Prazdroje 7; www.prazdroj.cz
  • Browar można zwiedzać codziennie ale tylko w grupach o wyznaczonych porach; wstęp 120 CZK (150 CZK w języku angielskim lub niemieckim), szczegóły: www.prazdrojvisit.cz
  • Minipivovar „Groll”: Truhlářská 10; www.pivovargroll.cz