Smaki Bali

Drukuj
Bali to jeden z najbardziej egzotycznych wakacyjnych kierunków. Krajobrazy wyspy oszałamiają swoim pięknem, rajskie plaże i krystalicznie czysta woda pełna morskiego życia należą do najlepszych na świecie a barwna i unikalna lokalna kultura jest ciągle bardzo żywa. Również miejscowa kuchnia należy do bardzo interesujących. Wody wokół wyspy dostarczają najlepszych świeżych ryb i owoców morza, a miejscowa tradycja kulinarna przez wieki doprowadziła do perfekcji wykorzystywanie korzennych przypraw, które właśnie z tego regionu pochodzą.

Podstawą kuchni jest oczywiście ryż z dodatkami a najpowszechniej jadaną potrawą znane z całej Indonezji nasi goreng, smażony ryż z warzywami, odrobiną mięsa serwowana z jajkiem sadzonym i ostrym sosem sambal. Oprócz tego popularne są różne wersje nasi kampur, ryżu z wyborem dodatków, na Bali najczęściej grillowanego tuńczyka, smażonego tofu albo tempeh (soja z rodzajem szlachetnej pleśni), szpinaku, ogórka, warzywnego curry, kawałków mięsa i ostrego sambalu. Częstym dodatkiem jest także rendang, wołowina tak długo gotowana w mleku kokosowym z korzennymi przyprawami aż cała przejdzie smakiem i stanie się niemal całkiem sucha. Tak przygotowane mięso można przechowywać przez wiele miesięcy nawet w tropikalnym upale.

Inną charakterystyczną potrawą jest sate (satay), maleńkie szaszłyczki grillowane na ogniu i podawane z pikantnym sosem orzechowym. To potrawa popularna w całej Indonezji i pobliskiej Malezji, stoisko z sate dymi prawie na każdym rogu. Najczęściej robi się je z kurczaka, rzadziej z wołowiny (na Bali prawie nigdy, ponieważ mieszkańcy wyznają hinduizm), jednak wersja typowo balijska to sate lilit zrobiona z ryby albo wieprzowiny. Inna różnica polega na tym, że, o ile klasyczne sate nadziewa się na patyczki, to sate lilit oblepia się wokół łodygi trawy cytrynowej, co daje mięsu dodatkowy orzeźwiający smak.

Generalnie wykorzystywanie wieprzowiny mocno wyróżnia kuchnię balijską na tle muzułmańskiej w większości Indonezji. Drugim charakterystycznym daniem na wyspie jest bowiem babi guling- prosiaczek natarty specjalną mieszanką przypraw i pieczony na ruszcie. Mięso ma delikatne i rozpływające się w ustach a skórkę lekko skarmelizowaną i chrupiącą. Balijskim prosiaczkiem zachwycał się w odcinku poświęconym Indonezji najbardziej znany autor kulinarnych programów podróżniczych Antony Bourdain.

Potrawą świąteczną i przygotowywaną dawniej tylko na specjalne okazje jest nadziana aromatycznymi ziołami, wędzona i pieczona w liściach bananowca kaczka. Obecnie jednak ze względu na zainteresowanie turystów można to danie zamówić także na co dzień w restauracjach w popularnych miejscowościach takich jak Ubud czy Kuta.

Jeżeli chcecie posmakować kuchni balijskiej w domu sprawdźcie nasze przepisy na sate i rendang.

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/satay-z-sosem-orzechowym/

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/rendang-karmelizowana-wolowina-po-indonezyjsku/