Szwajcaria - Leukerbad: Kurort w skalnej studni

Drukuj
zdj. P. Wroński
Szwajcaria / Wallis, Leukerbad W Leukerbad biją najobfitsze w Alpach wody termalne, używane już przez starożytnych. Na początku XVI wieku biskup Sion udostępnił je gościom. Wszystkim, bez różnicy majątku i pochodzenia.

- Jak w studni - skonstatowałem, podziwiając blisko tysiącmetrowe urwiska otaczające Leukerbad. - Jak w studni - przytaknęła koleżanka. - Trochę klaustrofobicznie - dodała. Pomimo różnicy odczuć, zgodziliśmy się, że to niecodzienne miejsce. A do tego ze szwajcarską precyzją zorganizowane tak, by spędzać czas przyjemnie i zdrowo. Tutejsze źródła dają dziennie blisko 4 miliony litrów wody o temperaturze 48-51 st. C. Wystarczająco dużo, żeby ogrzać całe miasteczko oraz zasilać ponad 30 kompleksów kąpielowych i rehabilitacyjnych. Jednak w nawiązaniu do egalitarnych idei, jakim hołdował założyciel, kardynał Matthäus Schiner, tylko jeden należy do 5-gwiazdkowego hotelu. Natomiast cztery największe pozostają ogólnodostępne. Niestety, żeby z nich korzystać nie można być bardzo biednym, gdyż wstęp do każdego bez wyjątku jest płatny. Centrum jest wolne od samochodów, a pozakąpielowe życie kurortu koncentruje się na głównym deptaku, pełnej sklepów i restauracji Kirchgasse. Uliczka wije się pośród kilkusetletnich drewnianych domów i spichrzy. Z obrzeży miasteczka kolejki górskie wyruszają w dwie strony. Na wschód, na stoki Torrenthornu z niewielkim w alpejskiej skali terenem narciarskim (51 km tras zjazdowych o umiarkowanych trudnościach). I na zachód, do rozległej kotliny w rejonie Gemmipass. Latem rozlewa się w niej niewielki staw Daubensee, a wokół niego pasą się owce. Zimą teren przygotowany jest dla miłośników narciarstwa biegowego, spacerów i sanek. Z obu miejsc roztacza się fantastyczna panorama na położony w skalnej studni kurort i głęboką dolinę Rodanu oddzielającą Leukerbad od wiecznie zaśnieżonych dwudziestu czterotysięczników. Z Mont Blanc, Monte Rosa i z - przypominającym z tej perspektywy mnicha - Matterhornem.

Paweł Wroński

INFO

  • www.leukerbad.ch
  • Kanton Wallis (Valais) jest dwujęzyczny stąd oprócz niemieckiej nazwy Leukerbad używana jest także francuska Loèche-les-Bains. Dojazd autobusami pocztowymi z Leuk dokąd można dotrzeć koleją. Po Szwajcarii najlepiej podróżować ze zryczałtowanymi biletami Swiss Travel System, ważnymi we wszystkich środkach transportu publicznego: www.swisstravelsystem.pl