Zell am See-różnorodność przyrody austriackich Alp

Drukuj
zdj. materiały prasowe
W samym sercu austriackich Alp leży Zell am See-Kaprun, narciarski kurort, jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów górskich w Europie. Miejsce od lat przyciąga zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych którzy podczas urlopu szukają spokoju i relaksu. Różnorodność i malowniczość krajobrazu – od zapierających dech widoków z położonego na wysokości 3029 m n.p.m. lodowca Kitzsteinhorn, po kąpiel w jednym z najczystszych europejskich jezior Zeller See – są gwarancją idealnego wypoczynku dla każdego.
Dzięki panującym tu warunkom klimatycznym i za sprawą ośnieżonego od wczesnej jesieni do początku lata lodowca Kitzsteinhorn, miłośnicy narciarstwa i snowboardu mogą korzystać z doskonale przygotowanych terenów zjazdowych prawie przez cały rok. Ośrodki Schmitten, Kitzsteinhorn i Maiskogel oferują łącznie 138 km tras o różnej trudności, w tym 20 km tras przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Dostępnych jest także ponad 50 kolejek linowych i wyciągów. Amatorzy adrenaliny na pewno odnajdą się podczas zjazdów jedną z 7 tras w strefie freeride, w Snowparku na wysokości 2900 m n.p.m. albo na trasie „Black Mamba”, gdzie nachylenie stoku wynosi 63%.
 
Śnieżnobiały lodowiec – oprócz platformy widokowej „Top of Salzburg”, która pozwala zobaczyć fantastyczne widoki na najwyższe szczyty Austrii: Grossglockner (3798 m n.p.m.), Grossvenediger (3662 m n.p.m.) i Hocheiser (3206 m n.p.m.) i obszar gór chronionego parku narodowego Hohe Tauern – to także sceneria corocznych wydarzeń kulinarnych.
 
Dwa razy do roku, w ramach kulinarnego festiwalu „Hochgenuss” (z niemieckiego Hoch- wysoki, genuss – przysmak, przyjemność) najwybitniejsi szefowie kuchni austriackiej są zapraszani do udziału w tym wydarzeniu. Najbliższa szansa na udział w kulinarnej uczcie na wysokości 3029 m n.p.m. pojawi się już w październiku tego roku (22.10.2018). Gości zaprasza jeden z najlepszych kucharzy świata chef Eckart Witzigmann z restauracji Bad Gasteiner. Jeśli termin wydaje się zbyt odległy, warto odwiedzić Alpy już teraz: od 9 do 12 marca w ośrodku Schmitten (na wysokości 2000 m n.p.m.) prezentowane będą najlepsze winnice tego regionu (09.03.2018 o 19.00 w budynku Ferry Porsche Congress Center odbędzie się duża degustacja win regionu).
 
Tegoroczny sezon w regionie Zell am See to nie tylko narty i doskonałe jedzenie, to także okazja do celebrowania 90-lecia Schmittenhöhebahn, pierwszej salzburskiej kolei liniowej. Otwarta 31 grudnia 1927 roku kolejka stanowiła początek sukcesu obecnego, nowoczesnego resortu górskiego Schmittenhöhe, liczącego teraz 77 km różnorodnych tras zjazdowych i oferującego imponującą panoramę na ponad 30 trzytysięczników. Prawdziwa podróż w czasie czeka odwiedzających wystawę „90 lat innowacji”. Ekspozycja poświęcona pionierom, którzy mieli wizję i odwagę, żeby 90 lat temu zbudować kolej linową, składa się ze zdjęć i ekskluzywnych wywiadów z osobami, które miały wpływ na powstanie Schmittenhöhebahn. Wystawa to także przekrój przez codzienne życie w ośrodku narciarskim i wgląd w rewolucyjny rozwój technologii kolei linowych. Miłą niespodzianką dla fanów kolei jest też nowa 10-osobowa gondola areitXpress, która dociera na szczyt w 6 minut, posiada bezstopniowe wejście i szersze wygodniejsze siedzenia, a na życzenie pasażerów udostępnia także bezpłatne WIFI.
 
 
Turyści kochający spacery, a zwłaszcza rodziny z dziećmi, z całą pewnością odnajdą przyjemność podczas jednej z bezpłatnych wypraw z przewodnikiem Kitzsteinhorn Explorer Tour. Wycieczki odbywają się w każdy wtorek o godzinie 11:00 i 13:00 między Świętami Bożego Narodzenia, a Wielkanocą. Doświadczeni przewodnicy miejscowego Parku Narodowego (National Park Hohe Tauern) rozpoczynają wyprawę na platformie widokowej „Top of Salzburg”, skąd zabierają gości wzdłuż 360-metrowego tunelu do wnętrza góry. Podczas sześciu przystanków przekazują informacje na temat historii lodowca, kryształowych skarbów ukrytych w parku narodowym, niezwykłej odporności szarotki alpejskiej, która kwitnie w ekstremalnych warunkach i innych ciekawostek przyrodniczych, a także snują opowieści na temat technicznych wyzwań związanych z rozwojem regionu górskiego z 3 000-metrowymi szczytami. Wizyta na panoramicznej platformie, oferująca zapierające dech w piersiach widoki na dolinę Kaprun, jezioro  Zell i szczyt Alp Wapiennych, jest punktem kulminacyjnym wycieczki.
 
Dobrym miejscem na relaks są też okolice jeziora Zeller See, jednego z najczystszych zbiorników wodnych w Europie, oferującego możliwość kąpieli, uprawiania jogi, a także 80 pieszych szlaków dla miłośników natury. Dolina Zell am See to również oaza odnowy biologicznej. Pobyt w łaźniach termalnych, np. Tauern Spa w Kaprun, pozwoli na szybką regenerację nawet tym, którzy poprzednią noc spędzili na nocnych zjazdach „Schmitten Night Slope” albo w jednej z wielu restauracji oferujących lokalne przysmaki.
 
Niezależnie od pogody i pory roku, region Zell am See jest zawsze pełen atrakcji.
 
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.zellamsee-kaprun.com/en.