Wiesz, co pijesz?

Drukuj
zdj. materiały prasowe
Nikt z nas naprawdę nie wie, z czego się składa. Mamy za to świadomość, że jest niezdrowa i że jest ikoną pop-kultury. I ulegamy tej słodkiej i pełnej zagadek pokusie, która nazywa się coca-cola.

Coca-cola zawładneła światem. Jej logo jest jednaym z najlepiej rozpoznawalnych na świecie. Można ją kupić niemal w każdym zakątku globu. Butelka czy puszka z biały napisem na czerwonym tle mimo świadomości, że na pewno nie ma najlepszego wpływu na nasze zdrowie ciagle kojarzy się większości z nas z czymś rzeźwiającym, fajnym, cool…

Koncern produkujący najbardziej znany napój gazowany na świecie sprzedaje dziennie 1,5 miliarda jego puszek dziennie. A do 2020 roku zakłada, że będzie ich sprzedawać dwa razy więcej. W czym tkwi ten gigantyczny, globalny sukces? Wizerunku? Na pewno. Ale zasadniczy jest także skład tego napoju. A ten został wymyślony przez farmaceutę z Atlanty w Stanach Zjednoczonych w 1886 roku. I do dzisiaj pozostaje najsilniej strzeżoną tajemnicą handlową koncernu, który go wytwarza.

Film „Co kryje coca-cola?” to właściwie śledztwo, którego celem jest ujawnienie sekretnej formuły, która od ponad stu lat pozostaje tajemnicą. Pomysłodawczynią dokumentu jest francuska dziennikarka Olivia Mokiejewski - sama była uzależniona od coca-coli. Jak twierdzi, piła trzy puszki dziennie przez 25 lat. I w którymś momencie zapragnęła się dowiedzieć, co właściwie pije na codzień.

Jak przyznaje wpółtwórczyni filmu, oboje z reżyserem Romainem Icardem, zdawali sobie sprawę, że prawdopodobnie nie uda im sie odkryć wszystkich tajemnic coca-coli. Ale ich śledztwo wykazało, że dodaje się do niej liście koki, które sprowadzane są z Meksyku. Firma produkująca napój korzysta również z meksykańskich zasobów wody, przez co w tym kraju jest ona droższa niż Coca-Cola.

Anita Zuchora

INFO