Truskawka, czyli poziomka ananasowa

Drukuj
zdj. shutterstock
I pomyśleć, że gdyby nie przypadek nie znalibyśmy smaku truskawki! Przypadek wydarzył się we Francji w XVIII wieku. A jego konsekwencje cieszą nas do dziś.

Truskawka jest bardzo młodym owocem. W przeciwieństwie do gatunków o tysiącach lat tradycji, takich jak jabłko, owoce truskawki powstały nie dalej jak trzy wieku temu. Przez przypadek skrzyżowano dwie odmiany dzikich poziomek a powstały owoc, o wiele smaczniejszy i większy od „rodziców”, nazwano poziomką anansową. Nowy owoc zrobił oszałamiającą karierę, rozprzestrzeniając się na dwóch kontynentach w Europie i Ameryce Północnej.

Poszczególne odmiany truskawek dojrzewają kolejno przez całe lato, od przełomu maja i czerwca aż do sierpnia. Zjadamy je na surowo oraz robimy przetwory. Na te ostatnie nadają się wyłącznie truskawki późne, o dużej zawartości cukru i ciemnej barwie. Truskawki znakomicie znoszą mrożenie. Najwygodniej mrozić je nie w całości ale w postaci musu, gdyż w ten sposób zajmują mniej miejsca w zamrażalce. Są bardzo zdrowie i nie powinniśmy ich sobie żałować. Mało kto wie, że sok z truskawek ma silne właściwości bakteriobójcze, podobne do czosnku czy cebuli! Osoby ze skłonnością do alergii powinny jednak zachować umiar i ostrożność, gdyż truskawki często wywołują alergię. Trudny przy tym stwierdzić czy „winne” są rzeczywiście truskawki czy tez raczej środki chemicznego wspomagania roślin, którymi potraktowano krzaczki. Osoby, które nie są tego pewne a także małe dzieci powinny jeść truskawki wyłącznie z upraw ekologicznych. Przy czym alergia na truskawki może objawić się na skórze ale też bólem brzucha.

Niezwykle aromatyczne truskawki używane są jako dodatek do ciast i deserów. Robi się z nich koktajle, lody i sorbety. Dodaje się je do sałatek. Ale służą też do wyrobu kremów, gdyż zawarte w nich substancje to naturalne blokery promieniowania UV. Natomiast medycyna ludowa używa suszonych liści truskawek do sporządzania naparów dla anemików.

mow